Zaproszenia ślubne

Zaproszenia to podstawowy druk ślubny i pierwszy, który powinien być gotowy. Zawiadomienia typu save the date mogą być wysłane w formie elektronicznej.

Zaproszenia lub zawiadomienia o ślubie dla osób, które chcemy zaprosić tylko na uroczystość w USC lub kościele, powinny zostać wysłane na przynajmniej dwa miesiące przed ślubem.

Na rynku dostępne są setki różnych wzorów i wybór zależy jedynie od Waszego gustu, konwencji wesela i zasobności portfela. Niezależnie jednak od tego, na jaki rodzaj papieru czy kolor się zdecydujecie, każde zawiadomienie i zaproszenie powinno zawierać kilka podstawowych informacji, takich jak:

  • imiona i nazwiska narzeczonych i ewentualnie rodziców, jeśli to oni zapraszają na ślub i/lub wesele
  • adres urzędu stanu cywilnego oraz/lub nazwę i adres kościoła, w którym odbędzie się ślub
  • godzinę rozpoczęcia uroczystości
  • nazwiska osób zapraszanych; choć można je również umieścić na kopercie, nie dokonując personalizacji zaproszeń.

W przypadku zaproszeń na przyjęcie weselne należy również dołączyć:

  • informację o miejscu przyjęcia weselnego
  • godzinę rozpoczęcia przyjęcia
  • prośbę o potwierdzenie przybycia z określeniem terminu (zwykle na dwa tygodnie przed ślubem) i podaniem numeru telefonu lub/i adresu poczty elektronicznej, na jaki należy potwierdzenia wysyłać (często wykorzystuje się w tym celu skrót RSVP, oznaczający prośbę o potwierdzenie przybycia – z języka francuskiego: Repondez s’il vous plaît.)

Zawiadomienia o ślubie i zaproszenia na wesele mogą być drukowane oddzielnie, ale można wystosować zaproszenia na ślub z dołączoną wkładką z informacją o przyjęciu weselnym.

Dodatkowe informacje

W zaproszeniach narzeczeni zamieszczają zwykle dodatkowe informacje dla gości. Przeważnie jest to prośba o to, aby zamiast kwiatów goście przynieśli zabawki lub przybory szkolne, które potem przekazywane są wybranemu domowi dziecka. Można też poprosić o wino lub ulubione książki. Zdarzają się prośby o skorzystanie z listy prezentów ślubnych lub o podarowanie pieniędzy zamiast prezentów. Można w ten sposób uniknąć otrzymania kilku żelazek lub ekspresów do kawy oraz uwolnienia gości od łamania sobie głowy nad tym, co uszczęśliwiłoby młodą parę. To jednak nowa tradycja na polskim gruncie i choć szybko przyjmuje się w dużych miastach, trudniej jej przebić się w małych miejscowościach i na wsi. Narzeczeni bardzo chcieliby wyłamać się z tradycji, ale boją się urazić swoich gości. Zdarza się też tak, że tradycyjni członkowie obu rodzin protestują przeciwko narzucaniu gościom formy obdarowania młodej pary. Jak w każdej delikatnej sytuacji, w takich chwilach liczy się szczególnie takt i wyczucie. Musicie sami zadać sobie pytanie, jak wiele szkody może w Waszym środowisku spowodować np. poproszenie o pieniądze. Są jednak sposoby, aby swoje życzenia wyrazić miło i sympatycznie, tak aby nikt nie poczuł się urażony. Wybrane propozycje znajdziecie na końcu artykułu, a więcej pomysłów na ciekawe teksty tego typu znajdziecie w naszym portalu www.poradnikslubiwesele.

Mapka dojazdu

Zawsze w dobrym tonie jest dołączenie do zaproszenia mapki dojazdu. Wiele osób, nawet mieszkających blisko, może mieć trudności z odnalezieniem miejsca ślubu i wesela. Mapkę można umieścić na specjalnej karcie informacyjnej dołączanej do zaproszenia. Niezbędne, wręcz konieczne jest to wówczas, gdy impreza jest dwudniowa i zakłada przemieszczanie się gości.

 

 

 

O czym należy pamiętać

 

Zapraszamy osobiście – dawniej ten wymóg dotyczył wszystkich gości weselnych. Dziś coraz częściej osobiście wręczamy zaproszenia najbliższej rodzinie i tym, którzy mieszkają blisko nas. Znajomym i gościom z innych miejscowości, a tym bardziej krajów, możemy wysłać zaproszenie pocztą. Jedno pozostaje jednak niezmienne – zaproszenia muszą być drukowane. W żadnym razie nie powinniśmy wysyłać ich e-mailem. Ta forma jest dopuszczalna jedynie wtedy, gdy o uroczystości chcemy powiadomić dalszych znajomych, a dokładniej – zaprosić ich do uczestnictwa w uroczystości ślubnej, gdyby akurat mieli wolny czas i taką chęć. Tak naprawdę raczej chodzi nam o zawiadomienie o zamiarze zmiany stanu cywilnego niż o rzeczywiste zaproszenie na ślub. Majl powinien jednak mieć  ślubną grafikę, być napisany  elegancką czcionką – w bardziej swobodnej formie niż w przypadku zaproszeń ślubnych.

Język zaproszeń – w przypadku gości obcojęzycznych warto pokusić się o przetłumaczenie tekstu zaproszenia na język gościa lub, jeśli jest to język egzotyczny, na jeden z najbardziej popularnych języków obcych, który osoba ta może znać – zwykle jest to język angielski, ale w odniesieniu do krajów afrykańskich może to być popularny tam język francuski, a w przypadku krajów Ameryki Południowej język hiszpański.

Obecność dzieci na weselu warto zaznaczyć w zaproszeniu, czy przewidujemy obecność dzieci. Najczęściej robi się to, wymieniając imiona dzieci obok rodziców lub pisząc nazwiska rodziców z dopiskiem „wraz z dziećmi”. Jeśli jednak nie przewidujemy obecności dzieci, warto o tym napisać. Wiele dzieci na weselu wymaga  zapewnienia im dodatkowej opieki oraz atrakcji. W przeciwnym razie znudzone uroczystością dla dorosłych maluchy będą przeszkadzać nie tylko rodzicom, ale także pozostałym gościom.

 

Odmiana nazwisk – przygotowując listę gości, warto upewnić się, jak odmieniają się trudniejsze nazwiska, aby uniknąć popełnienia faux pas. Jeżeli mamy wątpliwości i nie możemy sprawdzić, jak napisać nazwisko, lepiej użyć formy w mianowniku lub przygotować zaproszenie niespersonalizowane, zamieszczając nazwisko jedynie na kopercie.

Różnica między zawiadomieniem a zaproszeniem.  „Zawiadomieniem” nazywa się często zaproszenie jedynie na uroczystość zaślubin. Forma zawiadomienia jest mniej zobowiązująca dla odbiorcy niż zaproszenie na ślub (które obliguje do uczestniczenia w uroczystości) i eliminuje niezręczną pomyłkę (wielu osobom słowo „zaproszenie” kojarzy się automatycznie z zaproszeniem na wesele). Lepiej więc zawiadomić po fakcie.

 Wedding Invitation Next To Champagne Bottle Surrounded By Flower

Save the datee z angielskiego „zawiadomienie o dacie ślubu”. Jeżeli chcecie, aby Wasi krewni i znajomi zarezerwowali sobie termin na Wasze wesele, ale jest jeszcze za wcześnie na wysłanie zaproszeń, możecie wysłać im informację z prośbą o rezerwację daty w kalendarzu. Takie zawiadomienie można wysłać w eleganckiej formie drukowanej, jednak częściej praktykowana jest forma elektroniczna. Zawiadomienia typu „save the date” wysyła się najczęściej od razu po tym, jak ustalimy datę swojego ślubu.