Hany Mun Kabrio

HONEY MOON & CABRIO – podróż poślubna po męsku

Chrysler_300Czym najlepiej wybrać się w podróż poślubną? Zaplanowaliście odwiedzenie wyjątkowych miejsc, ale czym do nich dotrzecie? Panowie, zaproponujcie swoim wspaniałym żonom wyjątkowe przeżycia i zaproście je do prawdziwej karety!

Na torze startowym mamy dziś dwie maszyny, jedna podchodzi ze stajni Audi a druga ze stajni Citroena – nazywa się Survolt. To bardzo ciekawe dzieło konstruktorów, którzy stanęli na wysokości zadania. Co ciekawe jest to auto na prąd. Jeżeli chodzi o takie auta, to czekamy na sieć terminali ładujących auta elektryczne. W Polsce dostępnych jest póki co całe sześć. Działają one bezpłatnie 24h na dobę, ale gdy wzrośnie popularność aut napędzanych elektrycznie, takich terminali powstanie na pewno więcej. Coupe Survolt to auto z dużym wyprzedzeniem technicznym, niesamowicie efektowne i zadziorne w swej konstrukcji. Liga, jaką prezentuje stajnia Citroen to sportowe GT. Jest małe, ale funkcjonalne. Citroen-Survolt_300Auto ma 385 cm długości, 187 cm szerokości i 120 wysokości. Spokojnie mogą nim podróżować dwie osoby, nie licząc bagażu. Konstruktorzy pracowali nad tym, by stworzyć auto sportowe, a zarazem z elektrycznym napędem, który napędza tylną oś. Survolt jest przeznaczony do szybkiej jazdy, a jeżeli już mowa o tym, najlepiej przetestować go na torze wyścigowym. To niesamowita frajda, gdy z auta można wyciągnąć wszystko to, co dała mu fabryka. Zaglądamy do silnika , który ma 272 KM i wydaje się bardzo mocny w swojej klasie. Okazuje się że taki motor ma bardzo wysoki moment napędowy. Jeżeli dociśniemy więcej gazu, wtedy zaczyna się życie za kółkiem. Auto w swojej stylistyce przypomina jedną znaczącą markę na rynku motoryzacyjnym, ale nie do końca…. Trzeba by ująć z wyglądu by uzyskać ten stan. Gdzie są baterie Survolta? Poradzono sobie z tym idealnie, baterie umieszczono wszędzie, gdzie tylko dało się je ulokować. Wykorzystano przód auta, środek i nawet tył samochodu. Sprawdzałem dane i w Polsce do tej pory zarejestrowano 6 aut z napędem elektrycznym. Ile takich aut zostanie zarejestrowanych do końca 2020 roku? Możemy sobie wyobrazić, robiąc badania i analizy, że liczba ich diametralnie wzrośnie i przekroczy wszystkie założenia. Czas pokaże na co stać auto elektryczne.

AudiR8Spyder_300

Stało się i mamy auto, które przyjemnie się prowadzi, na które przyjemnie się patrzy i które przyjemnie jest posiadać. To Audi R8 Spyder – nowa generacja aut z tej stajni rzuca na kolana. To jak z dobrym garniturem, który jest idealnie skrojony i uszyty na miarę. To klasa auta sportowego, wyposażonego w stały napęd na cztery koła. Pewnie zastanawiacie się Państwo, co wtedy dzieje się z momentem obrotowym? Duża ilość płynie z tylnej osi – nawet ponad 80 %. Reszta pozostaje na przedniej osi. Śmiało można powiedzieć, że to bardzo energetyczne auto – trzeba nad nim zapanować. Zatrzymajmy się na chwilę przy skrzyni biegów, która odgrywa dużą rolę np.: automat jest trochę wolniejszy od tradycyjnej skrzyni biegów i zawsze moc, którą mamy ochotę wykorzystać, gdzieś ucieka po drodze. Jeżeli wybieramy ręczną skrzynię biegów to wszystko w naszych rękach. Jaką skrzynię biegów by Państwo wybrali? Ja jestem zawsze za ręczną – może z przyzwyczajenia – ale do tego auta pasuje chyba raczej automat. To tak naprawdę kwestia wyboru. Spyder to auto dla tych, którzy chcą cieszyć się życiem i zauważać, co mijają po drodze, a nie pędzić do kolejnych świateł z prędkością wskazującą na ciągle podwyższone wartości ciśnienia tętniczego. Nowa wersja Coupe to idealne auto dla tych, którzy wybierają się do Saint Tropez, czy do Monaco na wymarzone wakacje. Sprawdźmy, jak działa nasz R8….: osiągi całkiem niezłe, dach naszego Coupe składa się w ciągu 19 sekund nawet przy prędkości tzw. wycieczkowej do 50 km/h. Ciekawostką i to dużą są ukryte w pasach mikrofony, które poprawiają odbiór i działanie połączeń komórkowych. Jak widać inżynierowie zadbali o to, by wszystko było słyszalne i funkcjonalne. Nie mam tu na myśli bohaterów serialu CSI Kryminalne zagadki, ale kto wie, taki system to świetna sprawa w dzisiejszych czasach. Jeżeli chodzi o tą wersje Spydera, możemy ja kupić tylko z silnikiem V10 o mocy 525 KM. To naprawdę robi wrażenie na każdym, kto prowadził auta powyżej 400 KM. To jest auto dla tych, którzy chcą wybrać pomiędzy 911, a czymś, co będzie się mocno wyróżniało. Czas na dane techniczne: maksymalne osiągi to prędkość 313 km/h, spalanie to 14,9 l/100km, waga 1720 kg, moment obrotowy 530 Nm. Podsumowując nasze nowe Audi R8 Spyder, trzeba na nie wydać prawie 783 tys. złotych. Pozostaje jeszcze kolor – pasuje tylko czerwony. Od razu go widać na drodze i wiadomo, że to Spyder… Teraz należy tylko tak się spakować, aby do niewielkiego bagażnika zabrać wszystko na honey moon..:-)

Robert Galas