Czego nie serwować na weselu!

Dobre jedzenie na weselu to jeden z podstawowych gwarantów sukcesu imprezy. Wiele pisze się o tym, co na weselu można podać. Menu zależy od charakteru wesela, upodobań gości, zasobności  portfela organizatorów, pory roku itp. Są jednak potrawy, których powinniście unikać jak ognia, niezależnie od wszystkich wymienionych powyżej czynników.

wedding table

Lista potraw zakazanych lub o podwyższonym poziomie ryzyka!

 

Rodzaj potrawy Zagrożenie lub rada
Barszcz czerwony jako pierwsze danie

 

Nie ma nic gorszego niż purpurowe plamy na sukni ślubnej (lub białej koszuli) już na początku wesela! Barszczyk najbezpieczniej podać dopiero po oczepinach.
Rosół z makaronem Tak! To jedna z najczęściej wybieranych zup na pierwsze danie weselne. Nie namawiamy absolutnie, aby zupełnie rezygnować z rosołu, ale makaron można zastąpić np. kołdunami. Łatwo nabrać je na łyżkę, unikając sytuacji, w której krople bulionu, uciekając z roztańczonych w majestatycznym rozmachu nitek, osiadać będą na krawatach, koszulach i sukienkach…
Buraczki Powody jak w przypadku barszczyku.
Spaghetti „Bezplamowa” konsumpcja spaghetti, nawet w codziennych warunkach, może nastręczać problemów, szczególnie niewprawnym jedzącym. Nie ma prawie szans na to, że wszyscy nasi goście będą akurat wytrawnymi smakoszami tego dania, z perfekcyjnie opanowaną sztuką nawijania nitek (chyba że organizujemy wesele wyłącznie dla Włochów!)
Potrawy z dużą ilością czosnku i surowej cebuli Wszystkie sosy czosnkowe lub potrawy mięsne przyprawione ząbkami czosnku i surową cebulą są wyśmienite pod warunkiem, że…jedzą je wszyscy. W przeciwnym razie efekt zapachowy może podzielić bawiących się gości na dwie grupy, w sposób całkowicie niezaplanowany…
Groch i fasola Szczególną ostrożność należy wykazać przy potrawach powodujących wzdęcia! Czym jest wzdęcie, każdy wie i chyba nie życzyłby go ani sobie, ani swoim gościom na weselu…
Makowiec i niektóre rodzaje sernika Makowiec, który obok sernika jest typowym polskim ciastem świątecznym, na weselu raczej się nie sprawdzi – chyba że obok talerzyka postawimy każdemu gościowi małe lusterko i wykałaczki do usuwania ziarenek tej szlachetnej masy z uzębienia. Podobne zagrożenie stanowią niektóre gatunki sernika, dlatego zalecamy próbę generalną ciasta i jego ocenę, nie tylko pod względem smakowym, zanim je zamówimy.
Jagody i borówki Owoce te mają wyjątkowe zdolności przebarwiania nie tylko ubrania, ale także uzębienia. Warto o tym pamiętać, wybierając bazujące na nich potrawy.
Ostrygi, homary i ośmiorniczki Mogą być doskonałym uatrakcyjnieniem kulinarnym, pod warunkiem, że nie są serwowane jako danie główne na zasiadanym przyjęciu. Tego typu dania mogą być elementem bufetu, aby amatorzy egzotyki mogli ich skosztować, ale w żadnym razie nie powinni być do tego zmuszani poprzez postawienie talerza z ośmiorniczką pod nosem przez kelnera, co obliguje do jej zjedzenia…
   
   
   
   
   

A o czym warto pomyśleć?

 

Dania dla dzieci i osób starszych

 

Przygotowując przyjęcie weselne, powinniśmy pamiętać o dzieciach i osobach starszych. Dzieciom można podawać lubiane przez nich potrawy: frytki, lody i inne frykasy – oczywiście zawsze w uzgodnieniu z rodzicami. Osobom starszym warto zaproponować potrawy lekkostrawne, bez ostrych przypraw, z wykorzystaniem gotowanych warzyw. Chodzi przecież o to, żeby wszyscy nasi goście dobrze się czuli i mogli w pełni czerpać radość z naszego przyjęcia weselnego!

 

Diety na weselu

Może się zdarzyć, że niektóre zaproszone przez nas osoby przestrzegają specjalnych diet. Nie chodzi tu o typowe diety odchudzające, gdyż taka osoba może zadowolić się sałatką czy owocami. Chodzi o gości, którzy chorują na cukrzycę, mają dolegliwości trzustki lub wątroby. W takich sytuacjach najlepiej zapytać wcześniej, jakie potrawy taka osoba może jeść i zamówić specjalnie przyrządzone danie obiadowe – w większości restauracji przyrządzenie jednej potrawy na zamówienie nie stanowi żadnego problemu. Warto też tak urozmaicić bufet, aby osoba zmuszona do przestrzegania diety mogła wybrać coś dla siebie.

Wegetarianie

Wyłącznie mięsne dania ciepłe na przyjęciu zasiadanym to często popełniany błąd na polskich weselach. Gdy nie znamy wszystkich gości i ich upodobań kulinarnych, warto jeszcze przed ślubem zorientować się, czy wśród nich będą obecni wegetarianie. Jeżeli tak, to przynajmniej jedno danie ciepłe powinno być bezmięsne, z możliwością jego wyboru przez gościa przed zaserwowaniem obiadu.

 

Religijne zakazy

 

Niektóre religie mają szczególny stosunek do pewnych potraw. Jeżeli w weselu uczestniczą muzułmanie, to pamiętajmy, że nie możemy zaserwować im wieprzowiny (ze względu na nieczystość wieprzowego mięsa Allah zakazał w Koranie jego spożywania). Z kolei hindusi, ze względu na szczególny szacunek, jakim obdarzają krowy (święte pisma hinduizmu traktują krowy jako zwierzęta podtrzymujące życie, ze względu na mleko, jakie dają ludziom), nie jedzą wołowiny. Organizując przyjęcie weselne, w którym uczestniczyć będą przedstawiciele różnych wyznań, pamiętajmy więc o obostrzeniach religijnych. Unikniemy sytuacji, w których gość nie tknie zaserwowanego obiadu i dodatkowo poczuje się mocno urażony. Najbezpieczniej zorganizować wtedy bufet z dokładnym opisem dań (oczywiście w języku, jaki zrozumieją goście).