Protokół dyplomatyczny a ślub – rodzaje przyjęć

Protokół dyplomatyczny to zbiór zasad postępowania w stosunkach z partnerami zagranicznymi, który powstał w momencie powstania państw. Zasady protokołu były jednak znane już od zarania dziejów, np. w relacjach między plemionami, które chciały żyć w sąsiedzkiej zgodzie. Później zasady te przyjęły formę etykiety dworskiej, ewoluując do znanej współcześnie formy. Jaki jest jednak związek między uroczystością zaślubin a protokołem dyplomatycznym? Wbrew pozorom związków tych jest bardzo wiele, ponieważ w relacjach towarzyskich kierujemy się zasadami  zaczerpniętymi często właśnie z protokołu dyplomatycznego, np. dotyczącymi rodzajów przyjęć.

table setting in wedding banquetWydarzenie, jakim jest ślub uczcić można na wiele sposobów.  W zależności od tego, czy planujemy skromną uroczystość, czy huczne wesele, przyjęcie może przyjąć następujące formy:

Lampka wina

Jest to najskromniejsza forma uczczenia wstąpienia w związek małżeński i wykorzystywana najczęściej przy okazji ślubu cywilnego.  Lampka wina trwa zwykle od 15 do 30 minut i nie zobowiązuje do podawania żadnych przekąsek.

Śniadanie (coraz częściej określane jako lunch)

Śniadanie lub lunch organizowane jest zwykle między godziną 12.00 a 15.00. Jest to przyjęcie na siedząco dla małej liczby osób organizowane najczęściej w restauracji. Pasuje zarówno do ślubu cywilnego, jak i kościelnego, gdy zapraszamy tylko najbliższą rodzinę.

Koktajl

Jest to rodzaj przyjęcia na stojąco dla większej liczby osób organizowany w hotelu.  Trwa zwykle ok. 2 godzin, a na zaproszeniach podaje się godzinę rozpoczęcia i zakończenia. Koktajl zwykle organizowany jest w godzinach popołudniowych i nie obowiązuje nas punktualne przybycie. Serwuje się na nim napoje i drobne przekąski. To dobra forma przyjęcia, gdy chcemy zaprosić większą liczbę gości, a nie mamy zbyt wielu funduszy. Bogatszą formą koktajlu jest przyjęcie w formie koktajlowej, które ma szersze menu z gorącym bufetem i organizowane jest późnym popołudniem lub w godzinach wieczornych.

Obiad (dinner)

To najbardziej uroczysta forma przyjęcia. Odbywa się w godzinach wieczornych i uczestniczy w nim określona liczba gości, którzy mają oznaczone miejsca przy stołach. Na obiedzie obowiązuje punktualne przybycie, a w zaproszeniu określony jest także obowiązujący strój. Ta forma odpowiada przyjęciu weselnemu, na którym goście siedzą przy stole lub stołach, a wszystkie posiłki serwowane są przez kelnerów. Ostatnio coraz częściej łączone jest z formą bufetową.

Przyjęcie bufetowe

Jest to forma przyjęcia, które zwykle odbywa się wieczorem i obowiązuje punktualne przybycie. Jednak w odróżnieniu od obiadu goście obsługują się sami i zasiadają przy stołach, gdzie miejsca nie muszą być oznaczone, chociaż gościom wskazuje się często konkretny stół. Jest to znacznie swobodniejsza forma przyjęcia, która na weselach łączona jest często z formą zasiadanego obiadu.

Garden party

To przyjęcie organizowane w ogrodzie dla większej liczby gości, w ogrodzie, zwykle w formie bufetowej. Na weselach formę taką łączy się jednak z zasiadanym obiadem. Jest to niewątpliwie forma przyjęcia wymagająca największych nakładów finansowych.

Agnieszka Krawczyk-Jezierska