Jak pięknie podziękować rodzicom w dniu ślubu

Dzień ślubu jest dniem, w którym zaczynamy nowe życie i nawet, jeśli praktycznie już dawno usamodzielniliśmy się, to jest to symboliczny moment odejścia z rodzinnego gniazda. Dlatego też pięknym zwyczajem jest dziękowanie rodzicom za cały trud wychowania, miłość i opiekę, jaką od nich otrzymaliśmy. Takie podziękowania powinny więc być wyjątkowe, aby oddać naszą wdzięczność i w odpowiedni sposób okazać szacunek rodzicom, ale też innym ważnym dla nas osobom, np. dziadkom lub chrzestnym. Jeśli zastanawiacie się, czy wymyślony przez was sposób podziękowań jest odpowiedni można w prosty sposób to sprawdzić – pomyślcie, czy chcielibyście, aby wasze dzieci dziękowały wam kiedyś w taki właśnie sposób…

podziekowania 300xNiestety wiele par,  najczęściej z braku pomysłów, idzie na przysłowiową łatwiznę i powiela utarte schematy. Nie ma nic bardziej  żałosnego, niż dziękowanie rodzicom za pomocą piosenki: „Cudownych rodziców mam”. Utwór ten, choć piękny w swej oryginalnej wymowie, spowszedniał już tak bardzo, że dziękowanie rodzicom w ten sposób może być odebrane (choć nigdy wam tego nie powiedzą) jako coś bardzo przykrego – no bo jak mają czuć się rodzice, którzy wiedzą, że za całą miłość jaką wam dali, nie zasłużyli sobie nawet na odrobinę inwencji i czasu, jaki poświęcicie na przygotowanie dla nich czegoś wyjątkowego lub chociaż odrobinę innego.

Zafundujcie więc swoim rodzicom naprawdę głębokie wzruszenia! Sposobów na to jest wiele i są one proste lub bardziej złożone. Możecie wybrać coś z naszych pomysłów lub też zainspirować się nimi i wymyślić swoje własne oryginalne podziękowania. Sprawdźcie sami.

Taniec dla rodziców

Większość narzeczonych przygotowuje swój pierwszy weselny taniec. Jeżeli jesteście dobrymi tancerzami możecie jednak przygotować także specjalny taniec dla rodziców. Dobrym momentem na to jest czas po oczepinach, kiedy możecie zmienić stroje i w nowej oprawie zatańczyć ciekawy układ choreograficzny, dedykowany specjalnie rodzicom.

Rodzice tańczą przy swojej ulubionej melodii

Jeśli Wasi rodzice lubią tańczyć możecie też zaproponować im taniec do ich ulubionej melodii. Może to być melodia z czasów ich młodości, piosenka ich wesela lub coś, co wyjątkowo lubią. Odmianą tej formy podziękowań może być też wasz taniec do ulubionej melodii rodziców.

Prezentacja lub film

Jedną z najbardziej zaawansowanych i pracochłonnych form podziękowań dla rodziców jest przygotowanie filmu z podkładem muzycznym. Jednak to, w co włożycie najwięcej pracy, da wam też najwięcej satysfakcji i zafunduje największe wzruszenia rodzicom. Może on przybrać postać filmu „niemego” z wstawianymi zdjęciami i pojawiającymi się opisami przedstawionych sytuacji, jednak z wykorzystaniem pięknego podkładu muzycznego. Możecie też nagrać siebie i na filmie zatańczyć lub powiedzieć coś rodzicom. Wiele sal, szczególnie w hotelach i ośrodkach konferencyjnych jest wyposażonych w projektory i rzutniki, które ułatwiają wyświetlenie prezentacji i filmów.

Piosenka dla rodziców

Jeżeli potraficie śpiewać możecie też wybrać utwór, który razem zaśpiewacie do podkładu muzycznego. Możecie wykorzystać do tego karaoke, aby jednocześnie rodzice i goście mogli śledzić słowa piosenki na ekranie.

Wiersz

Dla osób, które chętnie zaśpiewałyby rodzicom piosenkę, ale nie czują się na siłach polecamy recytację wiersza. Może to być znany utwór lub wiersz napisany przez was specjalnie na tą okazję. Możecie go czytać, bądź recytować na zmianę.

Słowa od serca

Najbardziej prostą, ale przy odpowiednim doborze słów płynących z głębi serca, jedną z najpiękniejszych form podziękowań jest powiedzenie rodzicom wprost o tym, jak bardzo ich kochacie i jak bardzo jesteście im wdzięczni za wszystko, co dla was zrobili.  Częsta trudność pojawiająca się jednak przy tego typu podziękowaniach to ogromne wzruszenie mówiących, bo w takich chwilach słowa często z trudem przechodzą przez zaciśnięte emocjami gardło. Dlatego też można te słowa zapisać w prezentacji lub filmie, lub też…

Karta z życzeniami i album ze zdjęciami

Jeśli boicie się, że ogarnie was zbyt duże wzruszenie, gdy będziecie dziękować rodzicom, możecie zapisać swoje słowa na pięknej karcie lub w albumie, do którego wkleicie zdjęcia ze swojego dzieciństwa. Kartę można włożyć w stylowe opakowanie przypominające zwój lub wykonać ją własnoręcznie. Oprócz ulotnych słów, forma ta będzie trwałą pamiątką, do której rodzice będą mogli często wracać.

No i co ważne, niezależnie od tego jaką formę podziękowań wybierzecie, każdą z nich zakończcie podarowaniem rodzicom pięknego bukietu lub kosza kwiatów. Nie zapomnijcie też przy tej okazji o innych ważnych osobach w waszym życiu, takich jak dziadkowie lub ukochana ciocia czy wujek, którzy brali udział w waszym wychowaniu.

Ciekawym pomysłem mogą też być kosztowniejsze prezenty, jednak nic tak nie cieszy każdego rodzica jak prezent „od serca” – to, w co włożyliście swoje uczucia. Kilka prostych słów, w oprawie pięknej muzyki i kwiatów, znaczyć będzie dla waszych rodziców więcej niż zafundowanie im wycieczki dookoła świata (taka wycieczka może być jednak dobrym uzupełnieniem, o ile oczywiście możecie sobie na taki gest pozwolić). A jeśli wciąż macie wątpliwości jaką formę podziękowań wybrać, to wykonajcie nasz test wyobraźni o tym, jak sami będziecie kiedyś rodzicami, odbierającymi podziękowania od swoich dzieci…

Agnieszka Krawczyk-Jezierska