Jestem w ciąży – kiedy ślub?

ciaza02.h.225xStało się! Nie planowaliście jeszcze dziecka, a tu, z której strony by nie patrzeć, test ciążowy pokazuje dwie kreski. Może w takim razie przyspieszyć ślub planowany na przyszły rok? A jeśli tak, to w którym miesiącu ciąży będzie najbezpieczniej. I jak się do takiego ślubu przygotować?

Wybór terminu

Jeżeli taki wybór jeszcze macie, tzn. termin ślubu nie został jeszcze zaklepany, a zaproszenia wysłane, warto wziąć pod uwagę kilka czynników związanych z przebiegiem ciąży i zmianami, jakie zachodzą w tym czasie w organizmie kobiety, aby wybrać najbardziej optymalny termin. Podczas całej ciąży zmienia się bowiem nie tylko nasze ciało, ale i psychika.

Pierwszy trymestr

Niewątpliwie, jeśli ciąża nie jest zagrożona, a Ty nie znosisz jej szczególnie źle, jest to najlepszy termin na zorganizowanie ślubu.  Brzuszek, w większości przypadków, jest w tym okresie jeszcze niewidoczny i jest to powód, dla którego większość par, które chcą ukryć ciążę, decyduje się na szybki ślub na początku ciąży. Minus jest oczywisty – macie wtedy naprawdę mało czasu na przygotowania do ślubu – i jeżeli chcecie, aby uroczystość nie odbiegała od takiej, na której przygotowanie mielibyście cały rok, warto skorzystać z usług agencji ślubnej.

Jednak chęć ukrycia ciąży nie powinna być tu decydującym elementem – szybki ślub i tak wszystkim kojarzy się jednoznacznie, a gdy wkrótce po ślubie twój brzuszek gwałtownie zacznie się powiększać, nikt nie będzie miał wątpliwości skąd ten pośpiech. Ryzyka są natomiast dwa. Po pierwsze, w momencie, gdy dowiadujesz się o ciąży, nie jesteś w stanie przewidzieć, jak będziesz się czuła za dwa, trzy tygodnie, kiedy to większość kobiet zaczyna odczuwać tzw. poranne, ale w praktyce pojawiające się o różnych porach, mdłości. Jeśli planujecie szybki ślub, to nie powinniście aż tak długo zwlekać z decyzją, ale wtedy ryzykujecie, że w trakcie całych przygotowań, a może i ślubu, będziesz czuć się tak źle, że nie tylko nie skorzystasz z radości przygotowań, ale cała impreza stanie pod znakiem zapytania.

Drugie ryzyko jest znacznie poważniejsze, ponieważ wynika z ryzyka poronienia, które jest największe w pierwszych dwunastu tygodniach ciąży. Kobieta powinna w tym okresie wyjątkowo o siebie dbać i nie fundować sobie niebezpiecznych dawek adrenaliny, których nie da się niestety uniknąć, o ile oczywiście ślub nie ma sprowadzić się jedynie do czystych formalności w obecności świadków, a być dodatkowo wspaniałym przeżyciem i doskonałą zabawą.

Drugi trymestr

W czwartym miesiącu ciąży twój brzuszek jest już widoczny i o ile specjalnie go nie kamuflujesz, wszyscy zauważają już zapewne, że jesteś w ciąży. Z tego punktu widzenia, dla niektórych może być to mniej atrakcyjny termin na zawarcie związku małżeńskiego. Drugi trymestr jest jednak najbardziej optymalnym okresem z punktu widzenia twojego samopoczucia. Brzuch nie jest jeszcze na tyle duży, aby utrudniał codzienne funkcjonowanie. Poranne mdłości i wymioty ustępują, a ciebie znów zaczyna rozpierać energia podobna do tej z pierwszych dni ciąży. Minęło już także największe zagrożenie związane z wczesną utratą ciąży. Plusem jest także to, że macie znacznie więcej czasu na przygotowania do ślubu!

Trzeci trymestr

W trzecim trymestrze twój brzuch jest już bardzo duży, co sprawia, że niewiele masz już wspólnego z wizerunkiem powabnej panny młodej. Ciąża jest bardzo widoczna i jest niemal pewne, że goście w kościele mniej będą zwracać uwagę na Twoją sukienkę niż na rozmiar twojego brzucha. A skoro jesteśmy już przy sukience, to na tym etapie ciąży naprawdę trudno będzie znaleźć coś odpowiedniego rozmiarowo, co jeszcze ładnie leży i dodatkowo spełnia wymogi twojej wymarzonej sukni ślubnej. W dodatku dobre samopoczucie zaczyna ustępować miejsca znużeniu. Szybko się męczysz, puchną Ci łydki, bolą plecy, a w ostatnim okresie ciąży zdarza się, że trudno Ci zachować równowagę. Często biegasz do toalety  i problemem może okazać się wytrzymanie pełnej godziny w kościele. Odpada praktycznie zupełnie pierwszy taniec i kolejne, no może poza delikatnym kołysaniem się na parkiecie. Na więcej lepiej sobie nie pozwalać, ponieważ gwałtowne skoki mogą spowodować przedwczesny poród. Nie bez znaczenia jest też stres, który może wyzwolić wcześniejszą akcję porodową.

Jeśli więc planujecie ślub w trzecim trymestrze to zróbcie to na samym początku – oczywiście jeśli macie taki wybór. Śluby w trzecim trymestrze zdarzają się bowiem najczęściej wtedy, gdy ślub jest już zaplanowany i panna młoda zachodzi w ciążę podczas przygotowań do wesela, a ze względu na terminy imprezy nie można przyspieszyć bez zmiany wymarzonego miejsca, polecanego zespołu i wybranego fotografa.  Stajecie wtedy przed dylematem: odwołać ślub, czy zdecydować się na uroczystość z pokaźnym już brzuszkiem i wszystkimi tego konsekwencjami.

Jedyną korzyścią ślubu planowanego na trzeci trymestr ciąży jest stosunkowo dużo czasu, jaki macie na przygotowanie wesela, ale biorąc pod uwagę niedogodności, chyba nie warto!