Karetą lub dorożką do ślubu

Do ślubu karetą, dorożką lub …saniami
Statystycznie najwięcej młodych par wybiera na swój pojazd ślubny samochód. Niewątpliwie jest to najwygodniejszy i najszybszy środek transportu, tym bardziej, że wybór automobili ślubnych jest rzeczywiście szeroki. Są jednak takie konwencje weselne, które aż proszą się o zastosowanie innej formuły. Przykładem może być tutaj ślub organizowany w zamku lub dworku.

Królewski ślub
Współczesne królewskie śluby nie odbiegają w wielu miejscach od współczesnych ślubów nowoczesnych. Są oczywiście bardziej bogate i wystawne, jak na królewskie dwory przystało, ale Kate Middleton i Książę William, ze względów praktycznych, podjechali pod Katedrę Westminsterską czarną limuzyną. Przypomnijmy sobie jednak ślub Diany Spencer, późniejszej Księżnej Walii, i Księcia Karola, którzy do ślubu jechali złotą karetą, tak aby zgromadzeni londyńczycy mogli jak najdłużej podziwiać młodą parę.
Tym, którzy zdecydowali się więc na wesele w zamkowych lub pałacowych wnętrzach i chcieliby wzbogacić klimat dnia ślubu o dodatkową nutkę romantyzmu, polecamy karetę. Koszt wynajęcia karety przekracza zwykle koszty samochodu (choć nie zawsze), ale efekt jest wyjątkowy. Decydując się jednak na wynajęcie karety, należy wziąć pod uwagę odległość, jaką konie będą musiały pokonać i czas przejazdu, który w przypadku karety będzie zdecydowanie dłuższy. Podpisując umowę dotyczącą wynajęcia karety należy też pamiętać, aby zapytać o strój stangreta, który powinien nawiązywać do stylu karety.

W naszych warunkach klimatycznych, kareta najlepiej sprawdzi się latem, względnie późną wiosną lub wczesną jesienią. Odradzamy korzystanie z niej zimą, chyba że odległości do pokonania są stosunkowo niewielkie. Przy trasie dłuższej niż kilkanaście minut, w mroźny grudniowy dzień, młodzi mogą dotrzeć do miejsca przeznaczenia z zaczerwienionymi od zimna nosami i uszami, co niezbyt korzystnie wyjdzie na fotografii ślubnej.

Zaczarowana dorożka, zaczarowany dorożkarz…
Pary, które decydują się na ślub w malowniczym dworku lub w górskiej chacie, mogą skorzystać z dorożki. Jest ona szczególnie wygodna i często stosowana właśnie w warunkach górskich, gdzie samochód mógłby napotkać na trudności, przemieszczając się po krętych górskich drogach, zwłaszcza jeśli miejsce docelowe znajduje się poza głównymi szlakami komunikacyjnymi.
W przypadku dorożki obowiązują podobne zasady, jak w przypadku karety. Należy mieć na względzie zwierzęta i ich fizyczne możliwości oraz dobrze skalkulować odległość i czas przejazdu. Należy również pamiętać o stroju dorożkarza, ale także o dekoracji dorożki. Najlepiej, gdyby elementy dekoracyjne nawiązywały do stylu wszystkich dekoracji tego dnia.
Dorożka sprawdzi się jednak nie tylko w górach. Jeśli ślub odbywa się na miejskiej starówce, a wesele w malowniczej kamieniczce na rynku, dorożka będzie bardzo wygodną formą transportu na krótkim dystansie. Wieczorem przy blasku księżyca, w akompaniamencie końskich kopyt na miejskim bruku, przywiedzie nam ona na myśl piękne strofy poezji Gałczyńskiego.
Dzwonią dzwonki na saniach…
Jeżeli decydujecie się jednak na wesele zimą, poza dużym miastem, można wykorzystać zimową aurę i leśne otoczenie, i zorganizować transport saniami! Może to być wspaniały pomysł, którego rozszerzeniem i jednocześnie atrakcją dla gości mógłby być kulig, a więc wynajęcie większe liczby sań, także dla świadków, członków rodziny i orszaku weselnego, a przy większym rozmachu także dla pozostałych gości. Kulig wymaga jednak solidnej zimy i czerwone nosy trzeba tu już wkalkulować w wizualne koszty wesela. Klimat dzwoniących dzwoneczków i dźwięk sań sunących po śniegu jest jednak niepowtarzalny i jeżeli oczywiście warunki na to pozwalają, warto zainwestować w tak wyjątkowe wrażenia.
Należy jednak pamiętać, że stroje powinny być wtedy dostosowane do niskiej temperatury. Państwo młodzi powinni mieć na sobie najlepiej stylowe futra, ciepły pled do okrycia kolan, rękawiczki – w przypadku panny młodej może to być stylowa mufka – oraz nakrycia głowy, w postaci na przykład futrzanych szlacheckich czap, dekorowanych sztucznymi szlachetnymi kamieniami.
Decydując się więc na wybór pojazdu weselnego, warto czasem sięgnąć po coś mniej konwencjonalnego, tym bardziej że pewnie niezbyt często będziecie jeszcze mieć w życiu okazje, aby przejechać się karetą.

Agnieszka Krawczyk-Jezierska